• 15 października 2022

Proś wytrwale!

Odsłony: 14

załącznik 29/2022

Ewangelia (Łk 18, 1-8)

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi.
W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie”». I Pan dodał: «Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»

Jezus w dzisiejszej Ewangelii, posługując się obrazem wdowy i sędziego, zachęca nas do wierności i wytrwałości w modlitwie. Przedstawiona przez Jezusa wdowa usilnie powraca i ciągle prosi i choć pozornie wydaje się, że na próżno – ona nie zniechęca się. A czy Ty potrafisz prosić Boga o to co dla Ciebie ważne? Czy prosisz wytrwale? Czy nie zniechęcają Cię trudności, oschłość, wysiłek modlitwy?

Bóg nie jest jak sędzia z przypowieści – On naprawdę chce nas wysłuchać i obdarzyć tym co jest dla nas dobre, On przychodzi nam z pomocą. Może czasem wydaje Ci się, że Bóg nie wysłuchuje Twoich modlitw, może sprawia wrażenie, że jest głuchy na Twoje prośby. To nieprawda – Bóg wysłuchuje wszystkich naszych modlitw, a jeśli ich nie wypełnia to dlatego, że nie służyłoby to naszemu dobru, On najlepiej wie w jaki sposób pomóc nam w życiu, kiedy interweniować, a kiedy nie. To może wydawać się trudne, ale być może Pan Bóg nie zmienia sytuacji w której jesteś, bo chce w pierwszej kolejności zmienić Twoje serce – modlitwa ma najpierw kształtować nas. Pozwól Bogu być Bogiem, zaufaj Mu i módl się wytrwale.

Czy jesteś wierny modlitwie? Ile czasu w ciągu dnia oddajesz Bogu?