• 3 lipca 2022

„Przybliżyło się do was królestwo Boże”

Odsłony: 34

załącznik 18/2022

Ewangelia (Łk 10,1-12.17-20)


Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: ”Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: “Pokój temu domowi”. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają; bo zasługuje robotnik na swą zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co Wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: “Przybliżyło się do was królestwo Boże”. Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: “Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże”. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu”. Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: ”Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają”. Wtedy rzekł do nich: ”Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”.

Jezus w dzisiejszej Ewangelii rozsyła uczniów i daje im wskazówki na drogę. Każe im iść po dwóch, bo chce aby uczyli się być w relacji najpierw ze sobą, a później także z innymi do których pójdą, aby nie skupiali się tylko na sobie, ale pamiętali też o innych, aby uczyli się być wsparciem dla siebie, aby walczyli ze swoim egoizmem. Jezus posyła ich „do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał” – każe im wyruszyć w te miejsca do których sam chce iść. Podobnie i każdego z nas posyła tam gdzie chciałby być obecny – do naszych domów, miejsc pracy, społeczności w której na co dzień żyjemy – On chce tam przyjść, chce abyśmy to my Go tam zanieśli, aby inni mogli powiedzieć, że „przybliżyło się do nich królestwo Boże”.

Uczniowie mają głosić i nieść pokój wszędzie tam gdzie pośle ich Jezus, mają ufać, modlić się, być wdzięczni za wszystko co ich spotyka w tej drodze i wierzyć, że Bóg się o nich zatroszczy. Czy tak potrafisz? Czy umiesz być wdzięczny? Czy ufasz Bogu? On obiecuje, że tych którzy są Mu wierni wynagrodzi i da im swój pokój, że doświadczą oni radości pomimo trudności jakie przeżywają. Bóg pociesza swój lud – wierzysz w to?

Czy potrafisz zachwycić się Bogiem, Jego dziełami, tym jak działa w Twoim życiu i w życiu innych ludzi? Czy jesteś dumny z Tego, że jesteś Jego uczniem? Czy cieszysz się z tego, że Twoje imię Bóg zapisał w niebie?