• 22 października 2022

Stanąć w prawdzie

Odsłony: 12

załącznik 30/2022

 Ewangelia (Łk 18, 9-14)

Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

Dzisiejsza przypowieść Jezusa to przestroga dla nas: nie oceniaj innych, nie potępiaj, zostaw ocenę Bogu, zawsze zaczynaj od siebie. Wielkość człowieka to odwaga do życia w prawdzie.

Nieważne kim jesteś potrzebujesz Boga – nie zbawisz się sam. Jesteś grzesznikiem, stań w prawdzie przed sobą. Każdy z nas bez względu na to kim jest i jak bardzo starałby się tu na ziemi nie zbawi się swoją mocą, mocą swoich starań, siłą własnej woli – to niemożliwe. Kluczem do zwycięstwa nad grzechem jest uznać go i przyznać się pokornie przed Bogiem, że nie damy rady sami – tylko Bóg może nas ocalić, tylko On może nas zbawić.

Nie łudź się, że osiągniesz coś sam bez Boga. Tylko wtedy kiedy zrozumiesz, że wszystkie Twoje wysiłki są na nic, że na zbawienie nie da się zasłużyć, że można je jedynie przyjąć od Tego, który ma moc zmienić nasze życie, tylko wtedy możesz otworzyć się na spotkanie z Bogiem. Bądź pokorny i przyjmij tą prawdę, stań się małym przed Bogiem, stań z wdzięcznością jak stworzenie przed swoim Stwórcą, nie wywyższaj się, nie myśl, że już jesteś doskonały. Jesteśmy grzesznikami to prawda o naszej ludzkiej naturze, ale to nie powód do rozpaczy, ale okazja do ufności Bogu, do uznania i przypomnienia sobie, że to Bóg jest Zbawicielem.

Czy jesteś pokorny? Czy potrafisz stanąć w prawdzie przed Bogiem?