• 8 października 2022

Świadomość daru

Odsłony: 31

załącznik 28/2022

Ewangelia (Łk 17, 11-19)

Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami». Na ich widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom». A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: «Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec». Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».

Dzisiejsza Ewangelia opisuje historię uzdrowienia trędowatych. Choroba, która ich dotknęła zmusiła ich do poszukiwania rozwiązania tej trudnej sytuacji. Jako jedyną nadzieję dla siebie upatrywali oni spotkanie z Jezusem – to próba wiary i zaufania dla nich, punkt zwrotny, być może jedyna szansa na zmianę ich życia. Decydują się zaryzykować i wołać do Niego, muszą zaufać Słowu Jezusa i wypełnić to co im nakazał, nie kłócą się z tym, ale idą. A Ty? Czy szukasz ratunku u Jezusa? Czy prosisz Go o pomoc w trudnych chwilach? Czy potrafisz Mu zaufać? Czy idziesz drogą, którą Ci wskazuje?

Dziesięciu chorych zostało uzdrowionych, ale tylko jeden z nich wrócił, aby podziękować Jezusowi, tylko ten jeden okazał wdzięczność. Gdzie byli pozostali? Być może bardziej niż na spotkaniu z Jezusem zależało im na tym, aby ich uzdrowił, chcieli po prostu być zdrowi, załatwić tą sprawę u Jezusa i iść dalej bez Niego. A ile razy my tak robimy – modlimy się, prosimy Boga o coś, zależy nam, ale czy to co chcemy wyprosić u Niego, czy to nie staje się dla nas ważniejsze niż On sam i bycie z Nim? Pomyśl: czy pragniesz bardziej daru czy samej Osoby od której ten dar możesz otrzymać?

Czy potrafisz dziękować?

Za co jesteś wdzięczny Bogu?

Spróbuj w tym tygodniu wypisać to wszystko co otrzymałeś od Boga i podziękuj Mu za to w modlitwie.